Historia e rrallë e djalit të Sami Frashërit, figura pioniere e Galatasaray
Albanian Free Press sjell ekskluzivisht për lexuesin e saj historinë e pazbuluar për publikun shqiptar sesi i biri i shkrimtarit të madh Sami Frashëri, Ali Sami Yen, themeloi dhe ngriti klubin e Galatasaray, si dhe roli i tij prej gjeniu në zhvillimin e sportit turk Nga Aranit MuraçiSot 35 milionë turq mbështesin ngjyrat e fanellës që shpiku Ali Sami Yen. Nuk kanë rëndësi sot emrat e Galatasaray, e sigurt është se askush nuk i jep vetes një rol më të rëndësishëm sa emri Ali Sami Yen, figura pioniere e ...
Idrizi në një mëndje me Bashën, Manjani: Kush është opozitar të djegë mandatet e këtij Parlamenti monist?
Pas propozimit të Lulzim Bashës, kreut demokrat për djegien e mandatit të deputetit, nuk janë shprehur ende zyrtarisht krerët më të lartë të aleatit kryesor të forcës së tij politike në opozitë, LSI, si kryetarja e kësaj force politike, Monika Kryemadhi, apo kreu i grupit parlamentar, Petrit Vasili.Por një figurë e rëndësishme e kësaj partie, ishministri i Drejtësisë, Ylli Manjani, ka mbajtur një qëndrim personal, duke u shprehur.Sakaq, nga aleatët e tjerë që kanë numra në Kuvend, është edhe ai i Shpët...
Ironia “e hidhur” e Spiropalit: Basha tha se do digjte qeverinë, paska vendosur të djegë opozitën!
Ministrja e Shtetit për Marrëdhëniet me Parlamentin dhe zëdhënësja e Qeverisë, Elisa Spiropali reagoi pasi kreu demokrat Lulzim Basha deklaroi sot se do ti propozojë Grupit Parlamentar dhe forumeve më ta larta të partisë së tij për djegien e mandateve të deputetit, duke thënë se ky vendim i PDsë krahas të keqes e ka edhe një të mirë.Ministrja Spiropali në reagimin e saj tha se deputetët demokratë nuk do ta marrin më rrogën kot, si dhe ironizoi Lulzim Bashën, pasi sipas saj, vendosi fillimisht të digjte qeveri...
Spartak Ngjela: Çfarë do të ndodhë më tej me të korruptuarit e revoltuar të Shqipërisë?
Plani qesharak i Saliut ishte një revoltë e dhunshme me individë të blerë që duhej të sillte një ndezje të përgjithshme popullore.Po Rama, kryeministri pa zyrë i Shqipërisë, ku ishte?Spartak Ngjela përmes këtyre konstatimeve apo pikëpyetjeve ka reaguar sot pas protestës së opozitës në Tiranë, dhe takimit të kryeministrit Rama në Vlorë.Artikulli i plotë nga Spartak NgjelaDje hordhitë Berisha dështuan, edhe pse me një polici pothuajse inekzistente. Kurse kryeministri la kryeqytetin dhe shkoi n...
Rama: Politika qorre e opozitës nuk i bëri asgjë qeverisë, por goditi Shqipërinë në sytë e botës
Protesta e djeshme e opozitës bëri bujë në mediat ndërkombëtare, ku ishte edhe lajm i parë në shumë prej tyre, të shtunën. Kjo pasi prej disa protestuesve u sulmua edhe godina e kryeministrisë.Kryeministri Edi Rama, një ditë pas protestës së opozitës dhe takimit që ai pati në Vlorë, e ka cilësuar një produkt të politikës qorre këtë fakt.Ai tha sot në një reagim se kjo politikë pa vizion e goditi Shqipërinë në sytë e botë dhe u dha material atyre që janë kundër negociatave.Mesazhi i Kryeministrit Edi Ram...
Një ditë pas protestës, Basha: Propozoj djegien e mandateve të deputeteve tanë!
Një ditë pas protestës së opozitës Kreu i PDsë Lulzim Basha tha se do i propozojë grupit parlamentar demokrat djegien e mandatave të deputetëve si një mesazh i qartë i ardhur dje nga protesta e opozitës. Nuk dihet nëse kjo lëvizje do të ndiqet edhe nga partia tjetër opozitare, LSI.Ju kërkoni dhe prisni që ne ti prijmë ndryshimit. Ne kemi ndjekur të gjitha rrugët institucionale por përballë nuk kemi një parti politike, një qeveri politike të zgjedhur nga qytetarët, për ballë kemi një bandë, theksoi Basha, so...
Mediat italiane zbardhin pretendimet dhe kërkesat e Bashës si zgjidhje, pas kaosit në Shqipëri (Foto)
Politika e di mirë se çfarë mund të sjellin protestat në rrugë. Në janar 2011, kur Basha ishte në krye të Ministrisë së Brendshme, katër protestues u vranë nga forcat e policisë, aty ku demonstrata u zhvilluan sërish dje. Rama i kujton atij çdo herë përgjegjësinë e ngjarjes së 2011.Janë pjesë të një artikulli me titull Kaosi në Shqipëri, Basha, lideri i opozitës "Sistemi i shkatërruar, askush nuk do ti ndalë njerëzit. E përditshmja e njohur italiane, Corriere.it, zbardh edhe kërkesa e kreut të opozitës....
Krimi trondit Vlorën, dy të vrarë dhe një i plagosur pas një atentati (identitetet)
Një ngjarje e rëndë tronditi sot Vlorën.Raportohet se dy persona kanë humbur jetën dhe një tjetër ka mbetur i plagosur, të cilët po udhëtonin me një automjet, por ranë pre e një atentati në zonën e Ujit të Ftohtë të qytetit bregdetar, pas breshërive të një arme që u shkreh nga një automjet tjetër.Atentatorët nga hetimet paraprake dyshohet se kanë qëlluar nga një makinë dhe më pas janë larguar me shpejtësi.Sipas raportimeve të para, pas mbërritjes së forcave të policisë, dy të rinjtë që humbën jetën nga ...
Thaçi dhe Vuçiç në Mynih, dueli që përfundoi me duartrokitje
Presidentët e Kosovës dhe Serbisë Thaçi dhe Vuçiç shkëmbyen fjalë të rënda mes tyre në Mynih, por u përpoqën të ruajnë dinjitetin e debatit. E kaluara ka hedhur hije të rëndë në raportet Beograd Prishtinë.A nuk do të ishte mirë që sikur këtë vit kryeministrat e Maqedonisë Veriore dhe Greqisë, Zoran Zaev dhe Alexis Tsipras vitin e ardhshëm të nderoheni me çmimin e Konferencës së Sigurisë në Mynih pikërisht ju", konstatoi në fund shefi i Konferencës së Sigurisë në Mynih, ishambasadori gjerman Wolfgang Isc...
Rudina Hajdari: Dhuna nuk e forcon kauzën tonë të drejtë
Deputetja e PDsë, Rudina Hajdari, ka treguar edhe në rastin e protestës opozitare, se ajo ka vizionin e saj mbi ngjarjet e jo detyrimisht ndjek një linjë partiake.Vaza e Azem Hajdarit, Rudina Hajdari, përmes një statusi në rrjetet sociale, thotë se dhuna thjesht sa dobëson kauzën e tyre.Sipas Hajdarit çdo akt dhune është i papranueshëm dhe jolegjitim."Herojnë janë ata që distancohen nga dhuna dhe që përfaqësojë me dinjitet qytetarët, pjesa më e madhe e të cilëve janë kundër dhunës. Dhuna nuk...

KARIKATURA E DITËS

NGA KOSTA RAKA