Durrës, sekuestrohen mijëra koli me cigare kontrabandë
Struktura te Hetimit Doganor sekuestrojnë 1000 koli cigare kontrabande në Doganën e Durrësit.Pas një analize risku dhe dyshimeve të arsyeshme për kontenierin me cigare, Drejtoria e Hetimit Doganor në Drejtorinë e Përgjithshme të Doganave, ushtroi kontroll në kontenierin me cigare, ku gjate kontrollit u konstatua se te gjitha paketat ishin pa pullë fiskale.Këto paketa me cigare nuk rezultojnë si marke cigaresh ndërkombëtare e regjistruar dhe e mbrojtur, deklaruan autoritetet policore.Sipas tyre sasia e...
Skandali/ Merr rrogë në administratë edhe pse ka 8 muaj në burg
Prej 8 muajsh në burg, por rroga i kalon çdo muaj në bankë edhe pse nuk është paraqitur asnjë ditë në punë. Ja pra si paguhen në administratë me paret e taksapaguesve persona që nuk shkojnë në punë e madje edhe kur janë të burgosur titullarët e institucioneve firmosin borderotë me rroga për militantët e rilindjes.Denoncimi është bërë në rrjetin social nga ishkryeministrit Sali Berisha, i cili i referohet një mesazhi të marrë nga një qytetare, e cila shkruan Persh Doktor. Dua te bej një denoncim se vetëm te...
Ish-presidenti Alfred Moisiu: Në Shqipëri ka politikanë që duhet të jenë prapa hekurave
IshPresidenti i Republikës, Alfred Moisiu thotë se Shqipëria ka politikanë që meritojnë të jenë prapa hekurave.I ftuar në studion e lajmeve të RTV Ora, ai tha ka ardhur koha që politikanët shqiptarë të mbajnë përgjegjësi. Në Shqipëria tha ai nuk dënohen hajdutët dhe kriminelët, por policët dhe mjekët.Gjatë këtyre viteve janë bërë shumë zullume, abuzime dhe mashtrime. Dhe ne po të njëjtët politikanë i kemi akoma në krye të punëve. Do vijë një kohë që do kërkohet përgjegjësi dhe llogari. Reforma në drejtësi...
Vendimi për moslegalizimin e 94 mijë banesave, Paloka: Ta përmbysim Ramën, përpara se t’ju rrëzojë shtëpitë!
Deklarata e autoriteteve zyrtare se 94 mijë banesa në të gjithë vendin nuk do të legalizohen ka sjellë edhe reagimin e nënkryetarit të PDsë, Edi Paloka.Ai u ka bërë thirrje qytetarëve që ta përmbysim Ramën, përpara se ai tu rrëzojë shtëpitë.Paloka i ka shtuar reagimit të tij edhe një video të publikuar më herët nga ishkryeministri Berisha.Rama qe ju premtoi se edhe Enveri po të ngrihet nuk ju a prish dot shtëpitë, pak ditë më parë ka vendosur që 94 mijë banesa në Tiranë dhe të gjithë vendin, nuk...
Sekretari i Mbrojtjes pret Xhaçkën në Pentagon: Rusia në Ballkan paraqet rrezik, Shqipëria partnere e fortë
Sekretari i Mbrojtjes në detyrë Patrick Shanahan priti të enjeten në Pentagon ministren e Mbrojtjes së Shqipërisë Olta Xhaçka, takim që riafirmoi marrëdhëniet e rëndësishme në fushën e mbrojtjes mes Shteteve të Bashkuara dhe Shqipërisë.Lajmi u bë publik edhe nga ambasada amerikane në Tiranë përmes një postimi në rrjetin social FacebookShanahanXhaçka diskutuan rreth një game të gjerë çështjesh, përfshirë kontributin e rëndësishëm të Shqipërisë në operacionet e SHBAsë dhe NATOs në rajon dhe anagzhimin e ty...
Lajmet e mediave për hetimet në Rinas, reagojnë Krimet e Rënda dhe Policia e Shtetit
Prokuroria e Krimeve të Rënda dhe Policia e Shtetit kanë reaguar pas disa lajmeve të publikuara në media lidhur me grabitjen e ndodhur në Rinas.Krimet e Rënda shprehen se lajmet e e publikuara sot që lidhen me hetimet për ngjarjen në Rinas janë të pavërteta dhe të pasakta dhe nuk ka asnjë të dyshuar.Gjithashtu organet ligjzbatuese garantojnë se mbeten të angazhuara për zbardhjen sa më parë të ngjarjes.Më herët mediat raportuan se policia ka të paktën tre të dyshuar ku njëri prej tyre është një ishpolic...
Komisioneri Publik ankimon vendimin për drejtuesin e Prokurorisë së Apelit të Tiranës: Të shkarkohet
Komisioneri Publik ka ankimuar vendimin e KPK për drejtuesin e Prokurorisë së Apelit të Tiranës, Dritan Peka.Sipas Komisionerit Publik Peka nuk plotëson kushtet për konfirmimin në detyrë ndërkohë që kërkon nga KPA të marrë në shqyrtim çështjen."Nëpërmjet këtij ankimi, Komisioneri Publik kërkon nga Kolegji i Posaçëm i Apelimit të marrë në shqyrtim çështjen në seancë publike dhe, në përfundim të gjykimit, të ndryshojë vendimin nr. 112, datë 4.3.2019, të Komisionit të Pavarur të Kualifikimit, duke vendosur shk...
Ambasada amerikane: Nxisim kandidatët të regjistrohen në zgjedhje, partitë opozitare të riangazhohen
Në Shqipëri, ambasada amerikane tha sot se ajo nxit këdo që mendon të kandidojë që të rregjistrohet në zgjedhjet vendore të 30 qershorit. Në përgjigje të interesimit të Zërit të Amerikës për qëndrimin e ambasadës së Shteteve të Bashkuara ndaj zgjedhjeve vendore dhe pjesmarrjes së partive të opozitës, ndërkohë që afati për rregjistrimin pranë Komisionit Qëndror të Zgjedhjeve, po afron, e ngarkuara me punë Leyla MosesOnes solli në vëmendje deklaratat e Zëvendës Ndihmës Sekretarit Matthew Palmer në Tiranë, i cili, s...
Komisioneri Hahn për DW: E drejta e pronës në Shqipëri është një "plagë" e vjetër, ka mangësi ligjore dhe teknike
Gjatë një interviste për DW, komisioneri i BE, Johannes Hahn, ka folur me nota kritike ndaj të drejtës së pronës në Shqipëri që sipas tij ka dobësi ligjore dhe teknike.Hahn argumenton se çështjet e pronës janë një problem i vjetër në Shqipëri, teksa shprehet se KE është i vetëdijshëm për vendimet e qeverisë për menaxhimin e tokave në bregdet dhe e ndjek të çështje duke ofruar mbështetjen e saj.Pjesë nga intervistaDWCili është opinioni juaj për situatën në Shqipëri lidhur me të drejtën e pronës? Ju py...
Sërish 'përplasje' mes Metës dhe Lleshaj, Presidenti rikthen në Kuvend ligjin për vettingun në Polici (argumentat)
President i Republikës, Ilir Meta, ka refuzuar për herë të dytë ligjin e propozuar nga ministri i Brendshëm Sandër Lleshaj.Kreu i Shtetit ka rikthyer për rishqyrtim në Kuvend ligjin për vettingun në polici pas ndryshimeve të bëra nga ana e Ministrit të Brendshëm.Në arsyetimin e Presidentit shkruhet se ky ligj cënon parimet dhe standardet e vendosura në Policinë e Shtetit.Ndryshimet e miratuara me këtë ligj nuk krijojnë garancitë e nevojshme se një proces kaq i rëndësishëm si vlerësimi kalimtar i punon...

KARIKATURA E DITËS

NGA KOSTA RAKA