Nga dasma madhështore në Shkodër, Hysaj për muaj mjalti në Spanjë, Roma i shtohet merkatos (Foto)

Nga dasma madhështore në Shkodër, Hysaj për muaj mjalti në Spanjë, Roma i shtohet merkatos (Foto)
Mbrojtësi i Kombëtares Shqiptare Elseid Hysaj i dha fund beqarisë mbrëmjen e djeshme, në një dasmë që u zhvilluar në Kalanë e Rozafës, Shkodër.

Morën pjesë më tepër se 400 persona, familjarë, të afërm dhe miq të çiftit Elseid Hysaj dhe Fiorenza Lekstakaj, ish-Miss Albania. Të pranishëm ishin shokë të ekipit të tij kuqezi, por edhe nga Italia.

Sezoni futbollistik tashmë ka përfunduar dhe menjëherë pas dasme, Hysaj ka zbuluar se do të niset drejt Spanjës për të pushuar dhe për t’iu rikthyer më pas jetës së tij sportive.

E ardhmja e Hysajt, 25-vjeç, nuk do të jetë më Napoli.

Elseid Hysaj është konsideruar nga mediat e huaja si një nga njerëzit më të kërkuar në të gjithë Evropën, dhe të gjitha shenjat tregojnë se ai nuk do të luajë më për Napolin gjatë sezonit të ardhshëm 2019-20.

Sipas një raporti nga dalje italiane “La Gazzetta dello Sport”, Napoli-i mbetet i sigurt për largimin e tij nga stadiumi San Paolo, por nuk ka qartësi se cilën ofertë do ta pranojë. Atletico Madrid është mjaft e interesuar për të, por Manchester United gjithashtu është lidhur me një lëvizje për 25-vjeçarin.

Juventusi është përmendur gjithashtu si një destinacion i mundshëm për Hysajn. Megjithatë, Juventus tashmë ka dy të tjerë në rolin e tij dhe nuk duket sikur Napoli do të donte të forconte një kundërshtar të drejtpërdrejtë në garën e titullit të Serie A.

[caption id="attachment_156996" align="alignnone" width="2048"] Elseid Hysaj of SSC Napoli during the Serie A TIM between SSC Napoli and Cagliari at Stadio San Paolo Naples Italy on 5 May 2019.[/caption]

Atletico Madrid mbetet pista kryesor për mbrojtësin 25-vjeçar, ndërkohë  Napoli kërkon 25 milionë euro për nënshkrimin e tij. Pista më e fundit sipas medieve italiane, është ajo e Romës.

Skuadra tjetër e Seria A është hedhur në sulm për të negociuar me mbrojtësin e Kombëtares shqiptare.

Sipas raportimeve më të fundit të “calciomercato.com, Roma  vlerëson emrin e Hysaj. Në këtë rast, konkurrenca e Atletico Madrid, e interesuar fort për të, duket se do të fitohej gjithashtu prej kësaj  të fundit. Në rast të shitjes së Alessandro Florenzi, Hysaj mund të bëhet kandidati numër një për të veshur fanellën e Romës.

Hysaj humbi vendin e tij të fillimit këtë sezonin e kaluar në Napoli pas ardhjes së Kevin Malcuit.

loading...
loading...