RECETA GATIMI/ Makarona “Vesuvio” me salcë me arra dhe stika

RECETA GATIMI/ Makarona “Vesuvio” me salcë me arra dhe stika
Përbërësit

320 gr makarona me format të shkurtër "Vesuvio"

150 gr rukola

50 gr borzilok

Arra të qëruara 3 lugë gjelle

Stika të qëruara 2 lugë gjelle

Vaj ulliri

Piper i kuq

Kripë

Përgatitja

Copëtoni mirë dhe lani rukolën dhe borzilokun, thajini mirë duke i mbështjellë me një pecetë të thatë e të pastër ose letër kuzhine.

Piqni në një tigan stikat e pishës dhe arrat, lërini të ftohen dhe kalojini në mikser. Shtoni pak kripë e piper të kuq.

Shtoni gjithmonë duke vazhduar grirjen, rukolën dhe borzilokun. Bashkë me të pak nga pak vajin e ullirit, aq sa duhet për të krijuar salcën.

Zjeni makaronat, kullojini dhe shtoni mbi to salcën e përgatitur. Sipër tyre pak piper të grirë. j/m

 

( burimi "Oggi.it")

 

 

loading...
loading...