RECETA GATIMI/ Speca të mbushur me fasule

RECETA GATIMI/ Speca të mbushur me fasule
Përbërësit:

250 g fasule

qepë, hudhër

4 speca, kripë

pak majdanoz

Përgatitja:

Zhyteni fasulen në ujë dhe lëreni disa orë të qëndrojë dhe ziejini derisa të zbuten kokrrat. Në vaj skuqni qepën e grirë imët, shtoni specin e kuq, kripën, piperin dhe fasulen e kulluar. Specat e larë dhe të pastruar mbushni me fasule. Renditini në një tenxhere të thellë, hidhuni ujë dhe lërini ngadalë të vlojnë. Kur të zihen, piqni në furrë. Në fund, hidhini sipër yndyrën e nxehur me pak spec të bluar, me hudhër të grirë imët dhe me majdanoz.

loading...
loading...