RECETA GATIMI/ Musaka klasike

RECETA GATIMI/ Musaka klasike
Përbërësit:

500 gr patëllxhanë

½ kg kimë viçi

400 gr domate

1 qepë e prerë

pak hudhër

djathë kaçkavall

10 lugë vaj ulliri

kripë, piper, rigon

salcë beshamel.

 

Përgatitja:

I skuqim patëllxhanët në tigan në vaj të nxehtë. Në vazhdim i shtrojmë në tepsinë ku do të pjekim musakanë. Në vazhdim, përgatisim kimën. Skuqim qepën, hudhrën dhe kimën në vaj ulliri. E rregullojmë me kripë, piper e rigon dhe shtojmë domatet e konservuara. E përziejmë dhe e lëmë të gatuhet në zjarr mesatar derisa të thithë lëngjet e veta. Në vazhdim, e shtrojmë masën mbi patëllxhanë. Përgatisim beshamelin, e hedhim në tepsi derisa të mbulohet mirë dhe e spërkasim me djathë. Pjekim musakanë, derisa të marrë ngjyrë.

loading...
loading...