Ngjarja tronditëse/ U ngrit në mësim, 16-vjeçarja bie pa ndjenja dhe humb jetën para shokëve të klasës

Ngjarja tronditëse/ U ngrit në mësim, 16-vjeçarja bie pa ndjenja dhe humb jetën para shokëve të klasës
Një vajzë 16-vjeçare, Melissa La Rocca, me origjinë nga San Mango Piemonte, vdiq në shkollë, teksa u ngrit në dërrasën e zezë, dhe pasi zgjidhi një ushtrim , më pas u rrëzua në tokë, duke humbur jetën para shokëve të klasës, në një ngjarje tragjike dhe tepër të dhimbshme.

Ajo vuante nga një sëmundje, siç edhe rezultoi më pas, teksa ndërroi jetën sot në mëngjes në Salerno, në Institutin Genoese-Da Vinci. Identiteti i nxënëses u bë i njohur pas hetimeve. Sipas hetimeve të para, vajza, në vitin e tretë të studimeve, ishte zbehur pranë karriges.

Gjatë rënies, ajo përplasi kokën dhe, megjithë ndihmën e menjëhershme, së pari të shokëve dhe më pas të stafit shëndetësor të Via Vernieri, vajza humbi jetën disa momenteve pas goditjeve në kafkë.

Melissa ishte e angazhuar në një ushtrim matematikor, por gjashtëmbëdhjetë vjeçarja u godit papritmas gjatë orës së mësimit. - "Ajo e zgjidhi atë", tha Teresa Marino, mësuese e matematikës që ishte në klasë, në kohën e tragjedisë. "Papritmas pashë që po kthehej. Preku karrigen. Kuptova se po ndjehej e sëmurë. Por kur ra në tokë, kuptova se ishte zbehur dhe pas e ngritëm, u thashë djemve që të telefononin menjëherë 118".

Mësuesit së bashku me studentët u përpoqën ta shpëtonin vajzën. Përpjekjet për ta shpëtuar atë nga vdekja nuk ia dolën as mjekët, të cilët, rezultuan të padobishëm. "Tani gjithçka do të jetë më e vështirë. Jam e  dëshpëruar, ashtu siç janë edhe shokët dhe e gjithë shkolla", theksoi mësuesja.

Vajza ishte me origjinë nga San Mango Piemonte (Salerno).

"Ajo ishte një vajzë e bukur, studionte, shumë e mirë në matematikë, e dashur shumë nga shokët e saj", u shpreh mes lotësh mësuesja.

Vajza që pati fatin tragjik ishte edhe një tifoze e njohur e ekipit të qytetit të Salernitanës./Afp.al

loading...
loading...