Greqia në flakë, këtë herë tre vatra pranë Lamias

Greqia në flakë, këtë herë tre vatra pranë Lamias
Mediat greke raportojnë se flakët që po përhapen me shpejtësi në fshatin Davri. Disa shtëpi janë djegur, ndërsa i gjithë fshati është evakuuar.

Po sipas tyre, zjarri shpërtheu fillimisht në rrugën Lamia Domokou, më pas pranë manastirit të Agia Anna, ndërsa një vatër e tretë shpërtheu në Domokos Mines.

Referuar informacioneve zyrtare nga Departamenti i Zjarrfikësve në shtetin fqinj flakët kaluan nëpër oborret e shtëpive të pjesës veriore të fshatit dhe fatmirësisht zjarri u largua për në mal.

Aktualisht forcat tokësore dhe ajrore janë duke luftuar me flakë për të parandaluar djegien e fshatit, ndërsa forcat zjarrfikëse janë mobilizuar për vënien në kontroll të flakëve. /l.k./

Marrë nga newsit.gr

loading...
loading...