Dieta 14 ditore “Koha e verës”

Dieta 14 ditore “Koha e verës”
E HËNË

Mëngjesi: Një mollë dhe një gotë me çokollatë me qumësht.

Dreka: Një sandviç jo me shumë kalori dhe një sallatë frutash.

Darka: Gatim me hudhra, spinaq, domate të pjekura mirë të shoqëruara me një tas të madh me sallatë jeshile.

E MARTË

Mëngjesi: Dy feta bukë dietike me gjalpë pa kalori. Dhe molla.

Dreka: Sandviç me peshk ton dhe 150 g jogurt me fruta dietike.

Darkë: Gjysmë porcioni makarona me një kofshë të vogël pule (pa lëkure) dhe me salcë domatesh. Fruta, do preferoheshin dardhët.

E MËRKURË

Mëngjesi: Drithëra me qumësht dhe një gotë me lëng molle.

Dreka: Një patate mesatare e shoqëruar me fasule të pjekura 150 g.

Darka: Ushqim të gatshëm me 350 kalori i shoqëruar me një sallatë spinaqi të zier.

E ENJTE

Mëngjesi: Jogurt me kalori të pakta.

Dreka: Një sandviç me shumë pak kalori (poshtë 300 kalori), plus dhe ndonjë lëng fryti.

Darka: Gatuani çfarë të dëshironi. Por të mos jetë e rëndë dhe të ketë më tepër përmbajtje vitaminash se lyrash.

E PREMTE

Mëngjesi: Një biskotë dhe 150 g jogurt me fruta.

Dreka: Sandviç me peshk, dhe një portokall.

Darka: Një gjoks pule me një sallatë të madhe jeshile e ndjekur nga një fryt kivi.

E SHTUNË

Mëngjesi: Vezë të zier dhe kërpudha të ziera me pak vaj.

Dreka: Përgatisni një sandviç me mish dhe domate.

Darka: Gatuani perime. Më pas mund të pini dhe një gotë të vogël me çokollatë.

E DIEL

Mëngjesi: Lëng të freskët portokalli në një masë 200 ml dhe fruta.

Dreka: Djathë deleje të shoqëruar me lajthi.

Darka: Një fileto të vogël salmon, patate dhe spinaq.

 

E HËNË

Mëngjesi: Bukë dietike të thekur me pak sojë dhe jogurt.

Drekë: Ushqim që mund ta zgjidhni vetë por jo më shumë se 280 kalori.

Darkë: Gjysmë pice vetëm me sallatë jeshile dhe një ëmbëlsirë të vogël me fruta.

E MARTË

Mëngjesi: Një gotë me qumësht dhe një shegë.

Drekë: Sandviç me kalori të ulëta dhe një mollë nektarin ose dardhë.

Darkë: Ushqim i gatshëm rreth 350 kalori me bizele dhe misër të ngrirë.

E MËRKURË

Mëngjesi: Qumësht dhe një banane e vogël.

Dreka: Makarona të gatuara me ton, dhe majonezë dietike.

Darka: Gatuani diçka jo shumë të rëndë por pikante.

E ENJTE

Mëngjesi: Dy feta të vogla frutash dhe një gotë me qumësht

Dreka: Bëjeni vetë drekën. Përzieni gjysmë avokadoje, dy domate dhe 50 g moxarela. Shtojini gjithashtu lëng limoni dhe piper të zi.

Darka: Makarona të ziera të shoqëruara me një sallatë miks pa vaj.

E PREMTE

Mëngjesi: Drithëra me qumësht dhe një banane.

Drekë: Supe domatesh dhe një sallatë me çfarë të dëshironi.

Darkë: Një supë e ngrohtë dhe e shëndetshme me erëza dhe qepë.

E SHTUNË

Mëngjesi: Një vezë e zier, shoqëruar me një banane të vogël.

Dreka: Sandviç me 2 feta të mira proshute, domate dhe të lyer me majonezë dietike.

Darka: Makarona në mikrovalë me salcë me domate.

E DIEL

Mëngjesi: Bukë me dy salsiçe.

Dreka: Tost me sardele dhe domate. Në fund shoqërojini me mollë.

Darkë: Brinjë pule, dy patate të ziera dhe karota.

 

loading...
loading...