RECETA GATIMI/ Gjellë vegjetariane

RECETA GATIMI/ Gjellë vegjetariane
Përbërësit:

4 kokrra patate

1 spec i kuq

1 kungulleshkë

3-4 karrota

disa kërpudha

1 qepë, hudhra

salcë domatesh

2 lugë vaj ulliri

1 lugëz turmerik

majdanoz, kripë

rozmarinë, piper.

Përgatitja:

Të gjithë përbërësit duhet të prihen në forme dhe madhësi të dëshiruar, mundësisht madhësitë të jenë të ngjashme.  Ne vaj ulliri skuqet qepa për 5 minuta dhe pastaj shtohen të gjitha perimet dhe skuqen edhe për disa minuta. Pastaj shtohet salca e domateve dhe të gjitha e ujë sipas nevojës. Zihet në temperature më të ulët se mesatarja, përafërsisht për 1 orë. Në fund i shtohet majdanozi.

loading...
loading...