RECETA GATIMI/ Eskallop me domate e djathë

RECETA GATIMI/ Eskallop me domate e djathë
Përbërësit:

Eskallop viçi

domate të pjekura

1 kokërr qepë

pak borzilok

djathë kaçkavall

miell, vaj ulliri

verë e bardhë

kripë dhe piper.

Përgatitja:

Qërojmë lëkurën e domateve dhe i presim në kubikë të vegjël. Qepën e presim në feta shumë të holla, ndërsa djathin në feta të holla me qëruesen e patateve. Vëmë në zjarr një tigan, ku vendosim fetat e mishit me pak kripë, piper e miell. Kur të kenë marrë ngjyrë nga të dyja anët i lagim me pak verë dhe vëmë disa feta qepë mbi çdo fetë mishi. Kur qepa të jetë zbutur shtojmë domatet, borzilokun të copëtuar me dorë dhe djathin. Fikim zjarrin, e mbulojmë me kapak (ose me letër furre nëse nuk keni kapak për tiganin), e lëmë të pushojë 2 minuta dhe më pas e shërbejmë menjëherë me pak vaj ulliri.