INTERIOR/Si ta mobiloni dhomën e vajzës tuaj?

INTERIOR/Si ta mobiloni dhomën e vajzës tuaj?
Vajza juaj nuk është më një fëmijë i vogël? Ja këshillat për të përshtatur dhomën e saj prej adoleshenteje.

Fëmija juaj po rritet dhe është koha për të furnizuar përsëri gjumin e saj, duke e transformuar atë nga dhoma e fëmijëve në një dhomë të përsosur dhe ideale për vajzat adoleshente. Jeni gati për të filluar, por nuk e dini se si ta dekoroni atë dhe ta mobiloni atë plotësisht? Sot dëshirojmë të ju ndihmojmë duke ju dhënë shtatë ide të mençura për të ndjekur, për të krijuar një dhomë ëndërr për vajzat! Para së gjithash, mbani në mend faktin se veshja e një vajze është gjithmonë një detyrë delikate: mosha e saj e mesme e çon atë të jetë gati midis dy botëve, midis dy dëshirave të kundërta, asaj të të qenit i madh dhe i strehimit tek ngrohtësia e fëmijërisë. Dhoma gjumi juaj duhet të dizajnohet, prandaj, duke pasur parasysh fazën e vështirë të rritjes, që vajza juaj po kalon, duhet të përpiqeni të krijoni një mjedis në të cilin mund të gjeni veten në rehati të plotë, një mjedis që reflekton shijet dhe pasionet e saj, një mjedis, shkurt, që e bën atë të ndjehet e mbrojtur.

Madhësia e duhur për dhomën e një vajze Një dhomë e përsosur për vajzat nuk duhet të jetë e madhe dhe si e një princeshe, vajza juaj e ka kaluar tashmë atë fazë. Përkundrazi, duhet të jetë mikpritëse dhe mjaft e bollshme, aq sa për të akomoduar disa elementë themelorë për një vajzë adoleshente. Për shembull, ju duhet të gjeni mënyrën që ju mund të vendosni një tjetër shtrat: vajzat duan të flenë së bashku, ato duan të bëjnë party me pizhame, si për të ndarë sekretet e natës; për këtë arsye ju duhet një dhomë me përmasa të tilla që ju mund t'i lejoni vajzës tuaj të ftojë të dashurin e saj ose mikeshat: madje ju mjafton vetëm ky truk, për ta bërë dhomën e saj të përsosur dhe ajo është jashtëzakonisht e lumtur.

Zgjidhni ngjyrën ideale Një nga zgjedhjet më të rëndësishme dhe të vështira për të dekoruar dhomën e vajzave është zgjedhja e ngjyrës. Natyrisht pyesni vajzën tuaj se cilat janë preferencat e saj, cila është ngjyra e saj e preferuar dhe mbështetuni në përgjigjet e saj për të marrë vendimin tuaj. Kujdes! Përpiquni të shmangni ngjyrat shumë të shkëlqyera apo fëmijërore si tronditësen rozë: edhe në qoftë se vajza juaj tani do ngjyra si këto dhe do të jenë e lumtur që të ketë një dhomë të plotë rozë, në pak vite mund të ndihet mjaft e zënë ngushtë dhe do ju duhet të rilyeni të gjitha muret përsëri. Këshilla jonë është që të zgjedhim ngjyrat më pak kërkuese ose, të paktën, të alternojmë një mur të ngjyrosur me një ngjyrë të bardhë, në mënyrë që të krijojmë një efekt më elegant.

Zgjidhni një shtrat fantastik Në qendër të dhomës për vajzat duhet të ketë një shtrat: jo vetëm ndonjë shtrat çfarëdo, ai duhet të jetë një shtrat i madh, i cili ju lë pa frymë dhe e bën vajzën tuaj të ndihet e veçantë. Shtrati do të jetë strehimi i saj, vendi i besimeve të saj dhe bisedave me miqtë, vendi ku ajo do të qeshë dhe do të tregojë për përvojat e adoleshentëve: prandaj është e drejtë që të jetë një shtrat i veçantë, i madh dhe mikpritës. Vajzat e duan romancën, një shtrat me krye të gjerë mund të jetë një zgjedhje perfekte për të bërë çdo vajzë të lumtur.

Krijo një zonë studimi Natyrisht, në një dhomë të respektuar për vajzat nuk duhet të humbasësh një zonë të mirë studimi që është në stilin dhe harmoninë me pjesën tjetër të mobilieve. Një fushë që ndoshta vajza juaj nuk do të donte fillimisht shumë: sigurisht, megjithatë, të kesh një mjedis të vetëm në të cilin mund të përqendrohesh në kryerjen e detyrave të shtëpisë dhe të studiosh, do ta bëjë atë të ndihet e veçantë, e rritur. Ndoshta do të duket më e rehatshme që ju të mbani fëmijët tuaj duke studiuar në dhomën e ndenjes ose në kuzhinë, kështu që ju gjithmonë i keni para sysh ata, por në realitet është shumë më mirë që ata të kenë hapësirë ​ studio në dhomë, ku nuk ka njerëz të tjerë që t'i shkëpusin nga detyrat ato dhe ku mund të ndihen më të mëdha dhe më të përgjegjshme.

Krijo një zonë loje në terren Vajza juaj po rritet, është e vërtetë, por ajo është ende e re dhe duhet të luajë dhe të argëtohet sa më shumë që të jetë e mundur! Pra, sigurohuni që në dhomën për vajzat, që ju jeni duke mobiluar, ka një hapësirë ​​ku mund të mbajë lodrat e saj, kukullat dhe ngjyrat e saj, dhe krijoni një zonë për luajtje ku mund t'i përdori pa u frikësuar nga prishja e dhomës. Krijimi i një zone për luajtje në terren është e lehtë: thjesht zgjidhni një qilim të butë, por jo veçanërisht të shtrenjtë (mund të jetë shpejt i papastër ose i shkatërruar) dhe jeni gati! Vajza juaj do të ketë një vend të rehatshëm për të luajtur, argëtuar ose lexuar, vetëm ose me miqtë.

Përdorni dekorime arsimore Mënyra më e mirë për të edukuar fëmijët, për të rritur ato dhe për t'i stimuluar ata në maksimum, është t'i mbash ata të argëtuar me lojëra që janë gjithashtu edukative. Jo vetëm lodrat, megjithatë, mund të kontribuojnë në zhvillimin e aftësive të fëmijëve tuaj, ka edhe shumë dekorime të dizajnuara për të qenë të bukura për t'u parë, por edhe edukative, të dobishme për rritjen e fëmijëve. Për shembull, një tabelë magnetike në të cilën të bashkëngjitni letra me ngjyrë, një instrument që do të ndihmojë vajzën tuaj për t’u stërvitur për të shkruar dhe lexuar; ose një mur të bërë me bojë dërrasë e zezë, në mënyrë që ajo të kënaqë imagjinatën e saj duke vizatuar dhe shkruar: një metodë e thjeshtë për të lejuar që ajo të bëjë dhomën e saj të veçantë dhe të personalizuar, duke ndihmuar atë të zhvillojë të gjitha aftësitë e saj mendore.

Krijo një vend që një vajzë mund ta dashurojë! Përfundimisht, e fundit që ju rekomandojmë dhe që ne të dëshirojmë të japim këshilla është edhe më e dukshme: përpiquni të krijoni një vend unik, romantik dhe sugjerues që është ideal për një femër të re! Një vend, që nuk është vetëm i përsosur dhe i përshtatshëm për çdo vajzë, por kjo është dhoma e ëndrrave të fëmijës suaj, vajzës suaj! Mundohuni të kënaqni dëshirat e saj, të sillni pasionet, hobit dhe karakterin e saj në dhomë: ju do të keni krijuar një dhomë për vajzat që vajza juaj do ta dashurojë dhe kujtojë me dashuri për një jetë të tërë.

 

*përthyer nga www.homify.it