RECETA GATIMI/ Qofte me hithra

RECETA GATIMI/ Qofte me hithra
Përbërësit:

400 gr patate

300 gr hithra

3 kokrra vezë

100 gr miell

60 gr kaçkavall

arra muskat

vaj ulliri

kripë e piper.

Përgatitja:

Lani hithrat dhe i zieni në ujë me kripë për 10 minuta, mbasi mbaron zierja hithrat kullohen nga uji dhe priten në copa të vogla. Në një ene tjetër zieni patatet dhe pasi kanë mbaruar patatet shtypini derisa të marrin formë pureje dhe bashkoni patatet me hithrat. Në tasin ku po përzieni patatet dhe hithrat hidhni edhe dy vezë e përziejini të gjitha bashkë. Gjatë saj hidhni edhe kripën, piperin, arren muskat, si dhe djathin kaçkavall. Tani mund t’i bëni në formë të rrumbullakët dhe t’i vendosni në tepsi duke i lyer me miell dhe vaj nga sipër.

Lërini për 10 minuta në temperaturë 180 gradë C.

loading...
loading...