Receta: Tavë me ngjala

Receta: Tavë me ngjala
 

nga  shef  Ndoc Shtjefni

Receta: Tavë ngjale

Për 2 persona

250 gr oriz

50 gr karotë e grirë

50 gr qepë e grirë

2 thelpinj hudhër

majdanoz

vaj ekstra të virgjër

400 gr ngjalë

 

Përgatitja:

Kavërdisim qepën edhe karotën bashkë me hudhrat, për 2 minuta. Shtojmë orizin. Bashkë me orizin e kavërdisim edhe për 2 minuta të tjera. I shtojmë lëng perimesh edhe e ziejmë për 8 minuta, ndërkohë ngjalën e gatuajmë 2 ose 3 minuta në tigan. Pastaj hedhim orizin në tavë dheu. I vendosim ngjalën sipër dhe e fusim në furrë 180 gradë për 10-12 minuta.

Kjo ishte receta javës. Për tu servirur, i shtojmë majdanoz.

 

loading...
loading...