Dieta japoneze, moda e kësaj vere!

Dieta japoneze, moda e kësaj vere!

  • Të ushqehesh një herë në ditë, mundësisht në darkë, është themeli i kësaj diete që vjen nga Japonia, e cila është aq shumë në modë. Ka disa rregulla mbi të cilat dieta e Yoshinori Nagumo bazohet, e dobishme jo vetëm për të humbur peshë, por edhe për të jetuar më gjatë.

Agjërimi ështe një praktikë e rekomanduar nga shumë ekspertë tashmë: edhe Umberto Veronesi, për shembull, ishte një mbështetës i privimit nga ushqimi një herë në javë, një zakon që është i mirë për shëndetin dhe detoksifikimin e trupit. Edhe Dr. Valter Longo, me dietën e agjërimit Mima, ndihmoi në forcimin e kësaj pozite duke teorizuar një dietë që siguron simulimin e një agjërimi gjysmëpërçues për 5 ditë çdo 3-6 muaj. Dhe pikërisht ky është koncepti i dietës së Dr. Nagumo.

Dieta e Doktor Nagumo-së: çfarë është ajo dhe çfarë përbëhet nga ajo? Ushqimi një herë në ditë, mundësisht në darkë, ky është parimi themelor i kësaj diete, nga Yoshinori Nagumo, mjek i specializuar në terapi anti-kancer, e cila ka hartuar një dietë të veçantë të bazuar në zvogëlimin e ngrënies dhe nevojën e urisë. Siç ai shkruan në librin "Fuqia magjike e agjërimit", agjërimi madje edhe në një ditë të vetme, redukton yndyrën dhe aktivizon gjenet e jetëgjatësisë. Është vlerësuar se në 52 ditë apo më shumë, janë rilindur të gjitha qelizat e trupit dhe ju gjithashtu mund të vini re një reduktim të ndjeshëm në bel. Por cilat janë rregullat mbi të cilat mbështetet dieta japoneze e momentit?  1. Hani më pak duke përdorur enë që janë 20% më të vogla se normalet2. Shmangni të hani mëngjesin3. Dreka me një frut4. Një vakt i vetëm në ditë: darkë5. Asnjëherë çaj dhe kafe në stomak bosh6. Jo sheqer, kripë dhe yndyrë7. Ecni dy herë më shumë se zakonisht8. Monitoroni kolesterolin, sheqerin në gjak dhe presionin e gjakut9. Shkoni në gjumë herët, menjëherë pas darkës

loading...
loading...